wtorek, 20 stycznia 2015

Wyjazd do Nysy

Jako kandydaci na Braci Mniejszych, chcąc lepiej poznać duchowość naszego zakonu, pojechaliśmy do Nysy Kłodzkiej na zajęcia z franciszkanizmu (nauki o św Franciszku, jego sposobie życia, rozwoju Zakonu itd) do Ojca Samuela - naszego nauczyciela i przewodnika po nyskim klasztorze. Najpierw w celu lepszego przygotowania się do zdobywania wiedzy, nasz przewodnik zaprosił nas na kubek ciepłej kawy i odrobinę słodkości, by później przejść do głównego celu naszej wizyty. Na dzisiejszych zajęciach zapoznaliśmy się w skrócie z ciekawą (i skomplikowaną) historią Zakonu, by lepiej przygotować się do nowicjatu, w którym będziemy mogli poznać ją w szczegółach.
Po wykładach udaliśmy się na zwiedzanie klasztoru, tradycyjnie udając się na cmentarz i do kaplicy, gdzie zobaczyliśmy krzyż San Damiano w wersji przemalowanej przez O. Bernarda (naszego ojca duchownego) według jego wizji. Odwiedziliśmy też klasztorną bibliotekę oraz kościół, gdzie mogliśmy zobaczyć okazałą szopkę Bożonarodzeniową. Gdy wszystko zwiedziliśmy, udaliśmy się do kaplicy na wspólne modlitwy, po czym skierowaliśmy się prosto do refektarza na pyszny obiad.
Podziękowaliśmy za gościnę, poprosiliśmy o. Seweryna - gwardiana klasztoru - o błogosławieństwo na drogę i udaliśmy się w drogę powrotną. A ponieważ było jeszcze trochę czasu, o. Augustyn nie czekając dłużej zabrał nas na miasto, żebyśmy lepiej orientowali się w terenie. Odwiedziliśmy dwa kościoły -  bazylikę św Jakuba i św Agnieszki (tzw "katedrę") oraz Kościół Piotra i Pawła. Ponieważ zwiedzanie klasztorów, poznawanie współbraci (oraz rozmowy przy kawie) tak dobrze nam idą, przygotowujemy się do kolejnych wycieczek za mury kłodzkiego klasztoru, z o. Magistrem na czele.
                                                                           
Dzwony klasztorne biją - wszyscy z pośpiechem idą na lekcję...
Pierwszym punktem zapoznania się z duchowością franciszkańską...
"uczniowie" uważnie słuchają wykładów....
By później w praktyce zgłębiać pisma niezbędne do zdobycia wiedzy.
Jest jeszcze tyle do przeczytania...
Krucyfiks "San Bernardo"
Zabytkowa zakrystia...
i jeszcze starsze(?) organy.

szopka betlejemska jeszcze stoi
Anioł pasterzom mówił, że teraz czas na ....
odwiedziny braci na cmentarzu.

Ruszamy w dalszą trasę turystyczną...
pod przewodnictwem O. Magistra...
do katedry w Nysie.
Dzielni obserwatorzy sztuki sakralnej....
Odnaleźli relikwie błogosławionej Luizy Merkert

Ostatnim punktem programu był kościół św Piotra i Pawła.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz