sobota, 12 września 2015

Pierwsza wizyta u klarysek

Kiedy ochłonęliśmy już po uroczystym przyjęciu nas do grona postulantów i minęły emocje poznawania naszego nowego domu, okazało się, że nasza liturgiczna posługa przez najbliższy rok, nie będzie ograniczała się tylko i wyłącznie do klasztornej kaplicy Matki Bożej Dobrej Rady i parafialnego kościoła Matki Bożej Różańcowej.
Ponieważ nasz wicemagister - o. Mateusz, jest także kapelanem Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji [więcej o siostrach TUTAJ], od czasu do czasu przyjdzie nam służyć także w niewielkim kościele przy ul. Łukasińskiego. Aby zapoznać się z kolejnym ważnym miejscem, udaliśmy się w sobotę z o. Mateuszem do miejsca jego stałej posługi. Jak na pierwsze służenie - poszło nam nawet nieźle - efekty na zdjęciach poniżej.





Wracając do klasztoru dowiedzieliśmy się, że już w najbliższych dniach przyjdzie nam powtórzyć "akcję liturgiczną" u klarysek i to niejednokrotnie. Jak widać - u niektórych wywołało to spory entuzjazm :)


piątek, 11 września 2015

Nowi mieszkańcy klasztoru w Kłodzku

  Dnia 11 września 2015 r. bezpośrednio pod odmówieniu przez wspólnotę Koronki do Bożego Miłosierdzia, podczas nieszporów odprawionych w kaplicy klasztoru Matki Bożej Dobrej Rady w Kłodzku, miała miejsce ceremonia przyjęcia kandydatów do postulatu Prowincji św. Jadwigi w Polsce. Nabożeństwu przewodniczył o. Alan Brzyski – Minister Prowincjalny. 

 Podczas homilii, Ojciec Prowincjał, przypomniał zarówno kandydatom, jak i przybyłym współbraciom, znaczenie powołania franciszkańskiego oraz zwrócił uwagę na potrzebę nawiązania bliskiej relacji z Jezusem, na wzór św. Franciszka z Asyżu, w świetle wiary przekazywanej nam przez wspólnotę Kościoła. 
 Następnie po wezwaniu Ducha Świętego, kandydaci prosili zgromadzonych braci, o możliwość przebywania w klasztorze, przyglądania się życiu zakonnemu i pomoc w rozeznaniu ich powołania, wypowiadając formułę prośby:
 „Prosimy Ciebie Bracie Alanie i braci tej wspólnoty abyśmy mogli przebywać z wami, przekonać się przy waszej pomocy, czy to jest nasze powołanie naśladować Pana naszego Jezusa w rodzinie franciszkańskiej. Nauczcie nas modlić się i dokonać prawdziwego nawrócenia; wychowujcie nas we wspólnocie braterskiej z cierpliwością i radością”.


 Ojciec Prowincjał przyjął prośbę siedmiu postulantów:

 Chętnie was przyjmujemy w tym domu formacji na czas postulatu; abyście mogli rozeznać jasno wasze powołanie i doświadczyć naszego życia braterskiego i franciszkańskiego w służbie Boga, Kościoła i ludzi. 

Zewnętrznym znakiem rozpoczęcia postulatu, było nałożenie każdemu z postulantów franciszkańskiego znaki TAU oraz wręczenie Pism św. Franciszka i prowincjalnego modlitewnika „Preces communes”.

 

Do tego momentu, postulanci przygotowywali się podczas trzydniowych rekolekcji, których moderatorem był o. Ignacy Szczytowski z Góry św. Anny, który wraz z o. Paulinem Marią był również formalnym świadkiem ceremonii. 



Grono Postulantów w roku 2015/16 tworzą: 
 Marek Hanula; parafia p.w. św. Katarzyny w Grodzisku, diecezja opolska
Tomasz Mielniczuk; parafia p.w. Wniebowzięcia NMP w Bielawie; diecezja świdnicka
Grzegorz Sylwestrzak; parafia p.w. Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie; diecezja świdnicka
Maxim Permin; parafia p.w. Trójcy Przenajświętszej w Ałmaty [Kazachstan]; diecezja Ałmaty
Kacper Halat; parafia p.w. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Nowej Rudzie – Słupcu; diecezja świdnicka
Kevin Owczarek; parafia p.w. Wniebowzięcia NMP w Zębowicach; diecezja opolska
Tomasz Borszcz; parafia p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Lublińcu, diecezja gliwicka 





Postulat franciszkański 2015/2016 rozpoczął się już oficjalnie, więc zapraszamy do lektury bloga, także w tym roku. Prosimy o modlitwę i modlitwę obiecujemy!
Zachęcamy również do obejrzenia zdjęć z dzisiejszej ceremonii TUTAJ oraz kilku fotek z naszego poznawania klasztoru, który będzie w najbliższej przyszłości naszym domem TUTAJ.


wtorek, 8 września 2015

Na horyzoncie nowi postulanci

Dziś wieczorem przyszli bracia postulanci rozpoczną rekolekcje, podczas których będą przygotowywali się duchowo do rozpoczęcia roku formacji w postulacie.
Moderatorem ćwiczeń duchowych będzie o. Ignacy z Góry św. Anny, który
będzie przyszłym kandydatom wskazywał kierunek naśladowania Jezusa w Zakonie Braci Mniejszych :)
 
o. Ignacy
Rekolekcje zakończą się w piątek, uroczystym i oficjalnym przyjęciem kandydatów do postulatu Zakonu Braci Mniejszych. Zewnętrznym znakiem rozpoczęcie postulatu, jest przyjęcie z rąk Ojca Prowincjała, Franciszkowego znaku TAU
Polecamy zarówno o. Ignacego, jak i przyszłych postulantów Waszej modlitwie.

poniedziałek, 24 sierpnia 2015

Obłóczyny

W piątek - 21 sierpnia, w kościele franciszkańskim w Borkach Wielkich, o godzinie 17.30 miała miejsce ceremonia obłóczyn. Podczas nieszporów o. Prowincjał Alan Brzyski przyjął do nowicjatu pięciu nowych braci, którzy rozpoczęli roczny czas próby pod okiem magistra o. Remigiusza Grucy. Do grona nowicjuszy należą: br. Kefas Piotra Cholewczuk, br. Karol Marcin Pitio, br. Szymon Marcin Kogut, br. Francesco Baldelli i br. Michał Dariusz Guzek. Dokonało się to w obecności miejscowej wspólnoty klasztornej oraz gości: definitora br. Rafała Gorzałki, o. Patryka Siarkiewicza, proboszcza w Falconarze.

Tym samym dotychczasowi postulanci wkroczyli formalnie na kolejny stopień formacji zakonnej, natomiast klasztor kłodzki oczekuje kolejnych mieszkańców, którzy przez najbliższy rok będą rozeznawać swoje powołanie w postulacie. 

Jeszcze postulanci...

...i już nowicjusze:
br. Karol; br. Michał; br. Szymon, br. Kefas i br. Francesco

Więcej zdjęć z obłóczyn, na naszej prowincjalnej stronie internetowej - TUTAJ

czwartek, 20 sierpnia 2015

Pożeganie Kłodzka

20 sierpnia 2015 roku, w dniu imienin naszego ojca duchownego - o. Bernarda, przyszło nam pożegnać się z postulatem i klasztorem w Kłodzku. Po imieninowej Mszy Świętej, udało się nam zrobić jeszcze pamiątkową fotkę z solenizantem i...


...zaczęliśmy pakować nasz postulancki dobytek do busa. Jak się okazało - wcale nie było ich mało! Na szczęście granatowy bus, który tak wiernie nam służył przez cały postulat i tym razem nie zawiódł i zmieścił "ubóstwo" przyszłych nowicjuszy w swoim wnętrzu.





Zapakowany po brzegi samochód, z ojcem magistrem, Francesco i Darkiem ruszył w kierunku Najpiękniejszej wsi opolskiej 2001 - czyli do Borek Wielkich, gdzie na pewno oczekują nas nowicjusze, przyszły magister i... to wszytko, co Bóg dla nas przygotował! Reszta [jeszcze] postulantów oraz br. Kefas, który wraz z nami rozpocznie nowicjat, wsiedliśmy do samochodu rodziców Marcina P. [którym dziękujemy za pomoc] i udali się w tym samym kierunku.

foto ze strony www.borkiwielkie.pl
Jutro Ojciec Prowincjał nałoży nam habity, nada nam imiona zakonne i rozpoczniemy kanoniczny rok nowicjatu. Dziękujemy Bogu za cały rok postulancki i z nadzieją patrzymy w przyszłość nowicjacką! Dziękujemy, tym którzy wspierali nas przez ten czas i prosimy o modlitwę! Pozdrawiamy i modlitwę obiecujemy!

POKÓJ I DOBRO!

foto ze strony www.borkiwielkie.pl

czwartek, 9 lipca 2015

Wakacje postulanckie 2015


Wakacje... Opisując ten szczególny czas, skorzystamy z dobrodziejstwa historii postulanckiego bloga i oprzemy się na tym, co napisali nasi poprzednicy - aktualizując fakty :)  
Poprzedniemu bloggerowi - DZIĘKUJEMY :)

WAKACJE. Dla nas postulantów, to nie tylko wypoczynek, ostatnie przed nowicjatem odwiedziny rodziny i znajomych, nabieranie sił itp. Jakiś czas temu, nasz magister wywiesił na naszej tablicy ogłoszeń wakacyjny grafik i wakacyjny porządek dnia. Ten drugi wiąże się wprawdzie z brakiem zajęć dydaktycznych, ale za to z większą ilością czasu na pracę. Jednak musimy przyznać, że nie będzie nam dane zbyt często doświadczać wakacyjnego porządku dnia, ponieważ wakacyjny grafik jest dość napięty i przedstawia się mniej więcej tak:

Pierwsza połowa lipca – to dla Francesco i Marcina P. czas pomocy w naszej kłodzkiej zakrystii, gdzie będą zastępować naszego zakrystianina – br. Kefasa

Za to Darek i Marcin K. będą mogli wykazać się znajomością zakrystii i predyspozycjami furtiana, pomagając w klasztorze w Gliwicach.


Od 13 lipca – Francesco rozpocznie kolejny etap intensywnego kursu języka polskiego,  natomiast duet Marcinów pojawi się na 19 Święcie Młodzieży, gdzie zaangażują się według woli "Górkowych" duszpasterzy. Zapraszamy wszystkich na to niesamowite spotkanie! Szczegóły na stronie www.swietomlodziezy.com


Na Święcie Młodzieży pojawi się również nasz magister, który kilka dni później weźmie udział w 12 Świdnickiej Pieszej Pielgrzymce na Jasną Górę, jako przewodnik grupy kłodzkiej. Natomiast wice-magister sierpień poświęci na pomoc duszpasterską w jednym z niedawno odwiedzonych przez nas klasztorów w Niemczech.

Ponadto każdy z nas ma kilkanaście dni urlopowych, w czasie których będziemy pojawiać się w swoich parafiach i nie tylko, nabierając sił fizycznych i duchowych do rozpoczęcia nowicjatu.
Po uroczystości Wniebowzięcia NMP, pojawimy się już wszyscy w kłodzkim klasztorze, aby dokończyć pakowania swojego "ubóstwa" i posprzątać nasze piętro, przygotowując go dla następnych postulantów, którzy - jak Bóg pozwoli - pojawią się na początku września. 

Postulancki grafik kończy się dniem 20 sierpnia, kiedy to o. Augustyn, po ustaleniach z Ojcem Prowincjałem i o. Remigiuszem [magistrem nowicjatu] zaplanował odwiezienie nas do Borek Wielkich, gdzie również jak Bóg pozwoli, 21 sierpnia ubierzemy brązowy habit i rozpoczniemy kanoniczny rok nowicjatu.


Kończąc ten wpis, zachęcamy do modlitwy o nowe powołania; tych którzy się wahają zapewniamy, że warto pójść tą drogą i polecamy się Waszym modlitwom i przypominamy publikowane na naszej facebookowiej stronie obrazki... Jeśli ktoś się odnajduje w tych cechach szczególnych - zapraszamy na franciszkańską drogę! Szczegóły - TUTAJ

 
POKÓJ I DOBRO!!!

środa, 24 czerwca 2015

Wspólny urlop w Niemczech

Zaczęły się wakacje i w ramach wspólnego urlopu wybraliśmy się na pielgrzymko-wycieczkę do Niemiec. naszym celem było zarówno nawiedzenie sanktuariów za zachodnią granicą, jak również odwiedziny współbraci posługujących na tych terenach. Przy okazji mieliśmy możliwość zapoznania się z warunkami pracy franciszkanów w Niemczech. Naszym przewodnikiem był Ojciec Mateusz, który jako "weteran" tutejszych klasztorów i znawca języka oprowadził nas po wszystkich punktach zaplanowanego programu.
Jesteśmy gotowi do podróży
Po drodze odwiedziliśmy w Lubinie rodziców Marcina K., którzy zaprosili nas na symboliczną "kawę", która tradycyjnie wiąże się z większą ilością jedzenia i rodzinną atmosferą, której nie zabrakło na lubińskiej działce. Dziękujemy rodzinie Marcina za gościnę i serdeczność!
Odwiedzamy rodzinę Marcina K.
Po obfitym posiłku, udaliśmy się do Görlitz, gdzie wcześniej był  nas wicemagister. Spotkaliśmy tam Ojców: Łazarza i Rudolfa, którzy ugościli nas i zapewnili nam nocleg. 
I udajemy się do Görlitz
Nasz kościół franciszkański w Görlitz
Kolejny dzień rozpoczęliśmy Mszą Św. i po śniadaniu i pożegnaniu miejscowej wspólnoty, późniejszy czas poświęciliśmy na zwiedzanie tutejszych kościołów, by potem udać się do Drezna. 
Żegnamy się z tutejszą wspólnotą...
I lądujemy w Dreznie
Widok na okoliczne budowle
Po obejrzeniu miasta i wszystkich najciekawszych miejsc ruszyliśmy do Marienweiher - sanktuarium Matki Bożej, gdzie przez kolejne dni korzystaliśmy z gościnności naszych współbraci. Gościnny klasztor stał się dla nas miejscem wytchnienia po przeróżnych wyjazdach. Już pierwszego dnia pobytu razem z Ojcem Krzysztofem nawiedziliśmy kościół i pobliskie tereny. Nazajutrz wybraliśmy się m.in. do sanktuarium Czternastu Wspomożycieli [Vierzehnheiligen] oraz do Bambergu. Następnego dnia, mimo brzydkiej pogody, udaliśmy się do Norymbergi, aby zwiedzić to ciekawe miasto.
Kolejny przystanek- Marienweiher
na podwórku klasztornym...
Zostaliśmy zaproszeni na grilla z miejscową wspólnotą

Odwiedzamy Babmerg- m.in. tutejsze świątynie..
A następnie Norymberge.
Niedziela stała się okazją do nawiedzenia sanktuarium w Gößweinstein. Tutaj po nawiedzeniu cmentarza [na którym spoczywają nasi współbracia], Mszy Św.  [oczywiście w języku niemieckim], obiedzie i nieszporach z ludem [przy których służyli Marcin K. i Francesco] razem z Ojcem Igorem odwiedziliśmy pobliską jaskinię, zwaną "grotą diabła".
Kolejny przystanek- Gößweinstein
Francesco i Marcin na nieszporach w sanktuarium 
Razem z Ojcem Igorem na chwilę przed wyjazdem do pobliskiej groty

Nie mogło też zabraknąć odwiedzin w mieście Andechs, w którym urodziła się Św Jadwiga Śląska - patronka naszej prowincji. Kolejnym odwiedzonym przez nas klasztorem było Grafrath - a w nim sanktuarium rycerza - Świętego Rasso.  Choć nie zabawiliśmy tutaj długo, to jednak udało nam się zarówno odwiedzić sanktuarium, jak i spędzić miły czas z tutejszą wspólnotą.
Nawiedzamy kościół w Anechs- mieście narodzin Św Jadwigi         
W kościele w Grafrath znajdują się szczątki Św Rasso.
Ostanie dni naszej wycieczki spędziliśmy zwiedzając Monachium i nocując w klasztorze niemieckiej prowincji.
Ostatnim miastem, które zwiedziliśmy było Monachium
Był to dobry i braterski czas.Wyjazd stał się dla nas nie tylko okazją do modlitwy, odpoczynku i poznania nowych miejsc, ale również do zapoznania się z warunkami i możliwościami posługiwania w klasztorach, mieszczących się za granicą Polski. Wyrażamy wdzięczność braciom posługującym w Niemczech za braterskie przyjęcie i wszelką pomoc w przeprowadzeniu naszej wycieczko-pielgrzymki.

Postulanci "odlatują" do Polski :-)

           Pozostałe zdjęcia z urlopu zostały zebrane z kilku aparatów TUTAJ