poniedziałek, 30 marca 2015

Dzień skupienia

W poniedziałek 30 marca, na dzień przed naszym wyjazdem, dla lepszego przeżycia czasu Wielkiego Tygodnia i owocniejszego zagłębienia się w tajemnice Boże dotyczące męki, śmierci i zmartwychwstania Pana naszego Jezusa Chrystusa, odbyliśmy dzień skupienia, który poprowadził O. Prowincjał Alan. 
Początek dnia zaczął się według stałego porządku, jednak po porannej kawie pierwszym elementem tego dnia był wstęp do Ewangelii, którą dzisiaj rozważaliśmy - była to Ewangelia opisującą umycie nóg apostołom przez Pana Jezusa [J 13,1-20]. Następnie uczestniczyliśmy w pierwszej konferencji wygłoszonej przez O. Alana w kaplicy, na której ukazał nam istotę służby braciom i Panu Bogu. W tym dniu obowiązywało również Silentium Sacrum (nieprowadzenie rozmów za wyjątkiem konieczności) dla ułatwienia skupienia wewnętrznego i zewnętrznego. Przed obiadem miało miejsce centrum dnia - Msza Św, na której Ojciec Alan powiedział nam o czterech złych cechach, które burzą życie wspólnotowe - są to: pamiętliwość, pazerność, pycha i egoizm. Zwalczanie w sobie tych wad jest szczególnie potrzebne w naszym życiu zakonnym. 
Później wysłuchaliśmy kolejnej konferencji. Tym razem O. Prowincjał mówił o Miłosierdziu Bożym, oraz o prawdziwym celu życia zakonnego - byciu z Panem Jezusem, pocieszaniu Go, dawaniu Mu odpoczynku w swoim sercu i zdobywaniu dusz dla Niego przez ofiarę z siebie i jednoczenie swoich cierpień i ran z Jego ranami i męką. 
Na zakończenie nauki odmówiliśmy wspólnie koronkę do Miłosierdzia Bożego, by niedługo później spotkać się na wspólnej, braterskiej kawie w salce. 
Kolejnym punktem dnia był krąg biblijny, na którym podzieliliśmy się naszymi przemyśleniami na temat rozważanej Ewangelii. 
Po kolacji podziękowaliśmy Ojcu Alanowi za ten dzień skupienia oraz wygłoszoną naukę i mile spędzony czas. W celu dopełnienia rozważenia męki Pańskiej, ostatnim punktem naszego dnia skupienia był film "Pasja".                                      
Uczestniczymy w konferencjach i Mszy Świętej...    
prowadzonych przez Ojca Alana. 
Pełne skupienie w kaplicy...
Nie mogło jednak zabraknąć ciepłej kawy.
Dziękujemy Ojcu Prowincjałowi za poświęcony czas 
Pamiątkowe zdjęcie postulatu z o. Alanem
Na koniec dnia obejrzeliśmy film "Pasja"
             

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz