czwartek, 13 lutego 2014

Memento Mori - pogrzeb współbrata


"Memento mori" - "pamiętaj, że umrzesz". Taką lekcję dał nam o. Nikodem, który niespodziewanie zmarł w wieku 51 lat w Gliwicach w niedzielę 9.02.2014. Chociaż nie wszyscy znalismy go osobiście, jednak serce podpowiadało nam, aby wspólnie udać się na Górę św. Anny, by razem z innymi wspólbraćmi modlić się na pogrzebie pierwszego w naszej Prowincji Magistra Postulatu oraz wieloletniego Gwardiana w naszym, kłodzkim klasztorze.

O. Nikodem urodził się 25.07.1963 r. w Pyskowicach. Habit zakonny otrzymał 28.08.1982 r. Profesję czasową złożył 28.08.1983 r., a uroczystą 31.01.1988 r. w Gliwicach. Święcenia prezbiteratu przyjął z rąk bp. Antoniego Adamiuka 13.05.1989 r. w Głubczycach. 
Pracę kapłańską rozpoczął w Kłodzku jako wikariusz parafialny. Jednak już rok po święceniach, przełożeni powierzyli mu funkcję magistra postulantów, którą pełnił przez cztery lata. To on tworzył struktury pierwszego roku formacji, za co jesteśmy mu wdzięczni. W kolejnych latach Zarząd Prowincji powierzył mu funkcję gwardiana i proboszcza w Nysie (1994-2003) oraz gwardiana w Kłodzku (2006-2012).
W trakcie swojego życia chętnie podejmował posługę rekolekcjonisty i misjonarza ludowego. Angażował się także w pracę asystenta lokalnych wspólnot Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Był także przewodnikiem wielu pielgrzymek do Ziemi Świętej. Ostatnie dwa lata spędził w klasztorze w Gliwicach. Był człowiekiem bardzo pogodnym i otwartym na ludzi.

Wszechmogący Boże, zmarły o. Nikodem dążył do Ciebie drogą doskonałego naśladowania Chrystusa, którego umiłował, † spraw, aby się radował, gdy się ukażesz w chwale, * i razem ze swoimi braćmi miał udział w szczęściu wiecznym. Przez Chrystusa, Pana naszego. Amen.

REQUIESCAT IN PACE

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz